Joogaloma La Gomeralla
Matkakohde: La Gomera
Lähtö: Helsinki
Ajankohta: 4.–11.1.2026
Hinta alk.: 1 774,-
Tervetuloa unelmien aktiivilomalle vehreän kauniille La Gomeran saarelle.
Tällä aktiivilomalla päivät täyttyvät monipuolisista joogatunneista, jotka herättelevät ja vahvistavat kehoa sopivalla määrällä hikipisaroita. Harjoitusten avulla mieli kevenee arjen asioista ja kehosi vetreytyy sekä virkistyy. Ohjatun liikunnan lisäksi sinulle jää myös aikaa tutustua La Gomeran saareen esimerkiksi luonnonpuistossa patikoiden. Patikointiretkiä sekä muita retkiä voi ostaa paikan päällä.
Lisätietoa
Hintaan sisältyy:
Lennot
Lauttamatkat Teneriffa - La Gomeralle
Ateriat lennoilla (Sunclass menu)
Matkatavarat lennolla (15 + 5 kg)
Lentokenttäkuljetukset Teneriffalla
Kuljetukset hotellin ja sataman välillä La Gomeralla
Majoitus 7 vuorokautta valitussa huonetyypissä
Aamiaisbuffet
Monipuolinen viikko-ohjelma






Matkan sisältö ja ohjelma
Tällä aktiivilomalla pidetään huolta hyvinvoinnista samanhenkisessä seurassa. Aamujoogat auringonpaisteessa virittävät meidät vastaanottamaan uuden päivän paratiisissa ja iltaisin taas hiljennymme rauhalliseen ja rentouttavaan yinjoogan maailmaan. Tämä aktiiviloma sopii joogasta ja omasta hyvinvoinnista kiinnostuneille, niin aloittelijoille kuin lajia jo harrastaneille. Ohjaaja huomioi osallistujien tarpeet ja antaa tarvittaessa useamman vaihtoehdon harjoituksen toteuttamiseen.
Esimerkki aktiivilomapäivästä
Klo 8–9.30 Aamujooga
Klo 17.30–19 Iltajooga
Viikon aikana ohjattua ohjelmaa on yleensä viitenä päivänä, ja lisäksi on yksi kokonainen vapaapäivä. Joogatunnit pidetään aamuisin ja alkuillasta. Kestoltaan harjoitukset ovat n. 60–90 minuuttia. Mukaan tarvitaan mukavat liikkumiseen sopivat vaatteet, oma joogamatto, juomapullo, kevyt fleecepeitto sekä säilytyskassi ohjaajan lainaamille joogatarvikkeille.
Ohjatusta joogasta matkalla vastaa Marjaana Mäkelä. Aktiiviloman tarkempi ohjelma toimitetaan matkan ostaneille noin kaksi viikkoa ennen matkan alkua.
Ohjelmasisältö kokonaisuudessaan ei ole saatavilla sivuillamme tekijänoikeudellista syistä.
Ohjaaja

Marjaana Mäkelä
Matkan ohjaajana toimii erittäin kokenut joogaopettaja Marjaana Mäkelä. Marjaanan vahvuuksia on ohjauksessa selkeä, asiantunteva, turvallinen opetus sekä luotettava, empaattinen läsnäolo. Hänellä on useita eri joogatyylien koulutuksia, ja tällä kurssilla käytetään myös joogaterapian parantavia elementtejä. Marjaana on pitänyt vuosia joogakursseja Kreikassa ja Madeiralle.
Hotelli
Jardin Tecina
Jardin Tecina on La Gomeran upein hotelli, joka hurmaa perinteisellä kanarialaisella arkkitehtuurillaan. Se sijaitsee rauhallisella niemen kärjellä, korkealla meren yllä, tarjoten henkeäsalpaavat näkymät Atlantille. Sisustus on saanut vaikutteita Kanariansaarten kauniista luonnosta ja värimaailmasta. Sisustuksessa on käytetty vaaleita materiaaleja modernilla vivahteella.






Lisätietoa matkasta
Matkan hinta
1 774,-/henkilö kahden hengen huoneessa
2 069,-/henkilö yhden hengen huoneessa
Jos olet lähdössä yksin matkalle, sinun tulee varata huone omaan käyttöösi. Matkalle ei voi varata paikkaa jaetussa huoneessa.
Lisämaksusta mahdollista saada myös muita huonetyyppejä saatavuuden mukaan, lisätietoja: groups@tjareborg.fi
Lisämaksusta
• Huone omaan käyttöön alk. 295,-/vk
• Puolihoito 206,-/vk
• Lisäkilot matkatavaroille 206,-/vk
• Mahdolliset majoitusverot kohteessa
• Muutos- ja peruutusvakuutus 47,-/vk
• Suosittelemme matkavakuutusta
Matkalle mukaan
Mukaan tarvitaan mukavat liikkumiseen sopivat vaatteet, oma joogamatto, juomapullo, kevyt fleecepeitto sekä säilytyskassi ohjaajan lainaamille joogatarvikkeille.
Hyvä tietää
• Paikat matkalle täytetään ilmoittautumisjärjestyksessä, joten varaa paikkasi ajoissa, jotta mahdut mukaan! Tämän matkan toteutumiseen tarvitaan vähintään 18 osallistujaa. Pidätämme oikeuden muutoksiin.
• Matkan varausmaksu 200,-/henkilö maksetaan 7 vrk:n kuluessa tilauksesta. Matkustajaa sitova sopimus syntyy, kun varausmaksu on maksettu viimeistään eräpäivänä.
• Matkan loppumaksu maksetaan 45 päivää ennen matkaa.
• Noudatamme yleisiä matkapakettiehtoja sis. Tjäreborgin lisä- ja erityisehdot. Ennen varauksen vahvistamista pyydämme tutustumaan huolellisesti matkaehtoihin.

Lennot
Lentoyhtiö: Sunclass Airlines
Menomatka: sunnuntai
Lento Helsinki (HEL) klo 7.15 Teneriffa (TFS) klo 11.45
Paluumatka: sunnuntai
Lento Teneriffa (TFS) klo 13.05 Helsinki (HEL) klo 21.20
Lento laskeutuu Reina Sofian lentokentälle, Etelä-Teneriffalle, ja sieltä on jatkokuljetus bussilla Los Cristianoksen satamaan, josta jatketaan lautalla edelleen La Gomeralle. Lauttamatka Los Cristianoksesta La Gomeralle (San Sebastián) on useimmiten päivän viimeisellä lautalla (myöhään iltapäivällä/illalla), jotta lentokentältä ehditään lautalle. Odotusajat Los Cristianoksessa ovat mahdollisia sen mukaan mihin aikaan lentosi saapuu Teneriffalle. Lauttamatka kestää noin 50 minuuttia ja bussikuljetus La Gomeran satamasta hotellille noin tunnin.
Pidätämme oikeuden lentoaikataulujen muutoksiin. Voimassaolevat lentoaikataulut voi tarkistaa Omilta sivuilta tai Tjäreborgin sovelluksesta.
Yhteystiedot
Tjäreborgin ryhmämyynti
Sähköposti: groups@tjareborg.fi
Puhelin: 09 123 7681 (ma-to klo 10-12)
Ilmoittaudu mukaan